Modelowanie UV + modyfikatory = UV Project

Uwaga!

Zwróć uwagę na datę.

Ten materiał (cokolwiek to jest) został stworzony w czasach gdy nie było Blendera z serii 2.8, i może być PRZESTARZAŁY! Blender rozwija się bardzo szybko.

Modyfikator który nazywa się UVProject – tajemniczy i mało znany. Czy potrzebny? Być może – w tym materiale pokazuję co można z nim zrobić.
Opowiadam o modyfikatorze UV Project, który jest jednym z niedawno dodanych modyfikatorów do Blendera, jest tajemniczy, słabo poznany, i można się nawet obejść bez niego. W skrócie, działanie tego modyfikatora polega na tym, że możemy na obiekt rzucić teksturę, podobnie jakbyśmy ją wyświetlili z jakiegoś projektora. Projektorem może być dowolny obiekt (rzutowanie odbywa się w kierunku -Z), natomiast rzut ma miejsce na powierzchnię, którą projektor jakby „oświetla”. Taki rzut można następnie utrwalić w warstwie UV, otrzymując rozwinięcie podobne do UV project. Zalety są niewielkie, ale są – warstwy UV można animować; można wykonać rzutowanie z 10 niezależnych kierunków, otrzymując odpowiednio rozłożoną siatkę (najczęściej źle rozłożoną). Nie znalazłem dla tej funkcji faktycznego, wartościowego zastosowania, którego nie dałoby się zrobić inaczej, za pomocą tradycyjnych, pozostałych funkcji Blendera. Na filmie pokazuję nieco chaotycznie plik przykładowy, gdyby ten materiał był niejasny, dajcie znać, przygotuję go lepiej. Proszę także ewentualnych fachowców, guru i mistrzów Blendera o pomoc, być może czegoś nie zrozumiałem, i ten modyfikator ma jakieś sensowne zastosowanie. Może ktoś mi to pomoże zrozumieć? 🙂

Wasze przemyślenia

UV Project świetnie zastępuje w Cycles znany BI rodzaj mapowania textury – object (położenie tekstury przy pomocy innego objektu, najczęściej Empty) . Można np precyzyjnie określić położenie przejścia gradialnego między dwoma materiałami:
http://i.imgur.com/hEhJCYg.gif
Dzięki czemu prosto można uzyskać np. efekt zanikania lub pojawiania się objektu
http://i.imgur.com/fG2bmU7.gif

A co Ty o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *