Modyfikator subsurf

Uwaga!

Zwróć uwagę na datę.

Ten materiał (cokolwiek to jest) został stworzony w czasach gdy nie było Blendera z serii 2.8, i może być PRZESTARZAŁY! Blender rozwija się bardzo szybko.

Najczęściej używany i ogólnie bardzo przydatny do wygładzania geometrii i generowania wierzchołków.
Ten poradnik zaczyna cały dział dotyczący modyfikatorów, zatem warto zacząć od niego. Od końca trochę nazwa, ale nie ma się przejmować. W poradniku omawiam jak pracować z modyfikatorami, jak zarządzać i stosem oraz oczywiście jak pracować z samym modyfikatorem Subdisivion Surface. Pokazuję też jak sterować promieniami krzywizny przy wygładzaniu geometrii. Zapraszam do komentarzy. A TY w jaki sposób korzystasz z subsurfa?

Wasze przemyślenia

Witam serdecznie wszystkich. Panie Piotrze, czy rozważał Pan stworzenie tutoriala, który w sposób praktyczny będzie omawiał zagadnienia ze sfery subdivision surface, crease itd? Jeśli przychodzi mi wygładzić małpkę, czy cuba wszystko idzie dobrze, natomiast nie mam pojecia jak budować siatkę np. Łódki tak, żeby zachować odpowiednie krawędzie, a jednocześnie sterować wygładzaniem w sposób świadomy? Pozdrawiam

Tak, po Twoim mailu obejrzałem łódkę, i widzę, że przydałby się poradnik na temat topologii siatki. Jeżeli masz problemy z modelowaniem przy subsurf – podstawą jest pamiętanie, aby siatka była zbudowana z czworokątów. Trójkąty są dopuszczalne tylko tam, gdzie będą otoczone płaskimi czworokątami – nie spowoduje to artefaktów. Poza tym ważna jest gęstość siatki: tam gdzie jest więcej krawędzi, geometria posiada mniejsze promienie krzywizny.

Witam
Na subdivision mam zastosowane na kilku krawędziach mean creas. Nakładają mi się one na linie cięcia (mark seam). Przez co mark seam nie są wyświetlane. Czy jest jakiś sposób żeby apply-ować mean creas, ale bez apply-owania subdivision? Zmieniałem kolor wyświetlania mean creas, ale mimo wszystko mark seam nie są widoczne.

Z subsurfem obchodzę się ostrożnie – nie mam za mocnych bebechów w PC. Użyłem go do wygładzenia żarówki (ładny efekt – lepsze to to od smooth).

A co Ty o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *