Techniki DupliVerts i DupliFaces

Uwaga!

Zwróć uwagę na datę.

Ten materiał (cokolwiek to jest) został stworzony w czasach gdy nie było Blendera z serii 2.8, i może być PRZESTARZAŁY! Blender rozwija się bardzo szybko.

Po obejrzeniu tego materiału będziesz wiedział, jak zrobić wiele obiektów które składają się z innych obiektów. Na przykład najeżone kolcami kule lub płytki wystające z chodnika.
Wszystko to możliwe jest za pomocą prostej techniki DupliVerts i DupliFaces, która polega na tym, że jeden mesh generuje innego mesha wiele razy. Jest to trochę podobne do modyfikatora Array, ale pozwala na więcej swobody.
Polski Kurs Blendera: Modelowanie: Techniki DupliVerts i DupliFaces
Obiekty, które uzyskujemy w ten sposób, są wirtualne. Oznacza to, że nie możemy żadnego z nich zmienić; jedynie zmiana pierwszego wzorcowego obiektu zmienia wszystkie jego kopie. Trochę jak z klonami w Gwiezdnych Wojnach 🙂 Aby obiekty zamienić na prawdziwe egzemplarze, które można osobno edytować, należy nacisnąć Ctrl+Shift+A, co wykonuje akcję „Make duplicates real”, czyli „Tworzy duplikaty prawdziwymi”. Oczywiście po tej operacji zmiana obiektu pierwotnego już nie zmienia duplikatów. Innym sposobem jest naciśnięcie Ctrl+A – standardowe menu utrwalania transformacji, i tam także jest opcja „Make duplicates real”. Zapomniałem o tym powiedzieć w trakcie nagrywania filmu.

Wasze przemyślenia

Mam chyba banalne pytanie: Jak taki obiekt przerobic na normalny (możliwy do edycji) objekt? Innymi słowy, abym mógł w trybie edycji nizależnie edytować każdą kopię na wierzchołku (lub scianie).
Dziękuję za wspaniałe kursy.

Mam problem:
Otóż wykonuje czynności tak jak na filmie (klikam na małpę potem z shiftem na kółko, Ctrl+P, przechodzę na kółko, duplication daje na verts) i nic się nie dzieje, render również bez zmian- widzę tylko jedną małpkę i kółko

Upewnij się, że zrobiłeś wszystko dokładnie jak w tutku. Może czegoś zabrakło, i efektu ni-ma.

hehe widzę, że ja też szukałem jak zrobić mesha z tych obiektów zduplikowanych, co najepsze nie zauważyłem podpisu pod filmie. Dopiero przeczytałem w komentarzach… w tym programie tak jest: nie znasz jakiegoś skrótu i stoisz. Dzięki i pzdr

A co Ty o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *