Tekst – wprowadzenie

Uwaga!

Zwróć uwagę na datę.

Ten materiał (cokolwiek to jest) został stworzony w czasach gdy nie było Blendera z serii 2.8, i może być PRZESTARZAŁY! Blender rozwija się bardzo szybko.

W Blenderze można edytować tekst w postaci obiektu 3d zbudowanego z krzywych.
Witam, w tej mini serii zawartej w Polskim Kursie Blendera opowiadam o pracy z tekstem. Ten krótki materiał zawiera informacje o tym, jak pisać polskimi znakami, skąd pobrać fonty, i tyle. Następne części zawierają szczegółowe informacje o wszystkich ustawieniach dotyczących fontów!
Polski Kurs Blendera: Text – wprowadzenie

Wasze przemyślenia

Witam,
czy jest możliwość zaznaczenia jednej litery z tekstu (wyrazu) żeby osobno dla niego ustawić Extrude i ją zanimować? Czy trzeba „rozbić” wyraz na osobne litery? Jeżeli tak… to jak? :/
dzięki za pomoc.

Niestety, tekst trzeba ręcznie skonwertować na mesha a potem tak uzyskany mesh rozdzielić za pomocą zaznaczeń. Generalnie – konwersja na mesh to Alt+C, separacja zaznaczonych siatek to P, a potem gdy już wszystko jest osobno to w trybie obiektowym warto zaznaczyć i zapodać Ctrl+Alt+Shift+C, aby ustawić centra obiektów w centrach geometrycznych. Jest to omówione gdzieś w tutkach 🙂

Blender na Linuxa jest niestety troszkę inny. Przecież w tutku Piotra o własnych narzędziach do rzeźbienia, widać jak wół, że jest w nim zaimplementowana opcja wczytywania własnych pędzli, a w wersji windowsowej, nie dość, że jej nie ma, to nawet brak odpowiedniej wtyczki, którą musiałem sobie sam w trudzie wyszukać w necie i podłączać.

Oo… to znaczy, że miałeś jakąś wersję, która była inna. Może opisz to dokładniej, żeby inni wiedzieli, że jest taki plugin, i w razie walki z windą mogli sobie poradzić. Proszę 🙂

Na Linuksie Blender został lepiej zrobiony? 🙂 W Windows 7 przy wpisywaniu polskich znaków, mimo czcionki, która je obsługuje i tak wyskakują mi pytajniki. Znasz jakieś rozwiązanie tego problemu? 

Ten problem pojawia się w każdym foncie, czy tylko w niektórych? Możliwe, że problem leży w samych fontach, a może jest to sprawa klawiatury/kodowania jakie jest w systemie. Przykre, ale niewiele mogę Ci pomóc na temat windowsa, poza wątpliwą radą, aby go porzucić 🙂
Widziałem gdzieś stronę na temat tego problemu, ale było to wiele lat temu, i nie udało mi się jej od tego czasu odszukać. Sprawa dotyczyła fontów i jakiegoś mega-magicznego ustawienia w systemie, które odblokowywało fonty ‚polskie’ tak, aby faktycznie dało się zobaczyć PL litery. Może to jest ten problem, nie wiem 🙁 Mogła to być polska strona ogonkowa, lub jakiś sensowny portal tematyczny poświęcony poradom na temat optymalizacji windows.

We wszystkich. Sprawdzałem na foncie Arial i Ubuntu. Jedynym sposobem jest wpisywanie takich słów do notatnika i potem ich przeklejanie, ale wolałbym zaoszczędzić sobie zabawy :). Chyba że winę ponosi fakt, iż system mam po angielsku, ale w żadnej innej aplikacji nie mam problemów z ogonkami, co zresztą widać 🙂 Swoją drogą rozwiązanie jakie widziałeś dotyczyło konkretnie Blendera czy chodziło bardziej ogólnie o fonty?

Chodziło ogólnie o fonty, bez konkretnej aplikacji. Pamiętam taki problem też ze starych wersji Corela pod windowsami jakimiś antycznymi – winę ponosiła za to albo angielska wersja systemu, albo angielska wersja programów. Może sprawa dotyczy środowiska uruchomieniowego lub jakichś prostych do zrobienia poprawek w rejestrze, ale po prostu nie wiem – Windozę omijam szeroko. Wygląda na to, że PL znaki wpisywane z klawiatury Blender widzi jako inne kody niż reszta windozy. Pod Linuxem gdyby pojawił się taki numer, jego rozwiązanie zajęłoby chwilę, bo ustawiasz sobie środowisko, i jeżeli masz wygenerowane wcześniej locale, to po prostu działa. No, ale nie pomagam Ci w ten sposób, więc już siedzę cicho.

Obejrzałem wszystko o tekście, przeczytałem co jest na oficjalnym manualu po angielsku i dalej nie wiem jak załadować inną czcionkę od Bfontu. Nie widzę nigdzie przycisku „load font”, który mi pozwoli wskazać Blenderowi umiejscowienie pliku. Pozdrawiam!

W miejscu gdzie masz nazwę fontu, z prawej strony na obok tego paska edycji jest taka mała ikonka przypominająca trochę folder. Klikasz na nią, i masz widok „load font” 🙂

A co Ty o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *