Tryb Edycji: edycja proporcjonalna

Uwaga!

Zwróć uwagę na datę.

Ten materiał (cokolwiek to jest) został stworzony w czasach gdy nie było Blendera z serii 2.8, i może być PRZESTARZAŁY! Blender rozwija się bardzo szybko.

Tryb Edycji taki, że wszystko się wygina.
Przedstawiam sposób pracy z Trybem Edycji, a dokładnie z Trybem Edycji w Trybie Edycji Proporcjonalnej. Chodzi o to, że gdy ciągniemy za jakiś wierzchołek, to inne wierzchołki przesuwają się tak, jakby siatka była gumowa. Opowiadam jak taką funkcję włączyć i jakie są efekty jej stosowania. Tutorial ten powstał w chwili gdy ktoś zapytał w komentarzach, gdzie może znaleźć tutka na temat edycji proporcjonalnej, o której tu i ówdzie wspominałem, a jakoś nigdy nie było czasu ani pamięci, aby takiego tutka zrobić. Zatem jest, nagrany na szybko, prawie w marszu, i mam nadzieję dzięki niemu Kurs będzie bardziej kompletny.
Polski Kurs Blendera: Tryb Edycji – Proportional Mode
 

Wasze przemyślenia

Cześć, a ja znowu mam podobne pytanie co ostatnio. W jaki sposób zmienić promień okręgu nie posiadając myszki a dysponując jedynie touchpadem? Chodzi mi o okrąg, który zaznacza obszar deformacji. (Wiem, wiem… muszę sprawić sobie myszkę ;))

Powiem Ci, ale obiecaj, że postarasz się o myszkę (lub touchpad z guzikiem robiącym za MMB). Aby zmienić wielkość kółka, wciśnij Alt+NumPLUS lub Alt+NumMINUS. To dość tajny klawisz, więc cii… podłącz myszkę!

jak wykluczyć ( tak jak w object mode „zablokować kłódką”, w , przesuwanie całych obiektów ) wybrane przeze mnie werteksy (np. w grupie werteksów (Object data/ Vertex Group)) z edycji proporcjonalnej na tej samej siatce w osiach xyz? Tak aby te „zablokowane/wykluczone” nie reagowały na edycję proporcjonalną.
czy się da tak/jak to zrobić?

Nie przypominam sobie bezpośredniego sposobu. Możesz jednak próbować ukryć je za pomocą h. Edycja proporcjonalna działa tylko na widoczne wierzchołki.

Da się, oczywiście. Wystarczy wcisnąć Ctrl+1,2,3,4,5 – dodaje to modyfikator Subsurf, a jeżeli chcesz zrobić np. góry, to użyj wtyczki Ant Landscape 🙂

W jaki sposób można by zrobić coś, aby poprawić wygląd mesha z 8:30? Mam na myśli zamiast takiego „ostrego” wierzchołka coś łagodniejszego. Da się coś takiego zrobić?

A co Ty o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *