Tryb Edycji: Remove Doubles

Uwaga!

Zwróć uwagę na datę.

Ten materiał (cokolwiek to jest) został stworzony w czasach gdy nie było Blendera z serii 2.8, i może być PRZESTARZAŁY! Blender rozwija się bardzo szybko.

Omawiam dwie rzeczy: jak uniknąć niepożądanego efektu Z-fighting w Trybie Obiektowym oraz jak usunąć nakładające się wierzchołki w Trybie Edycji.
Operacja ta znana jest pod nazwą angielską „Remove Doubles”, czyli „Usuwanie dubli/duplikatów” i dotyczy wierzchołków. Tłumaczę przy okazji inną rzecz dotyczącą Trybu Obiektowego i ogólnego nakładania się dwóch obiektów, gdy na renderach występuje czasami tzw. Z-fighting, czyli walka o głębię, gdzie przenikają się dwie lub więcej płaszczyzn zajmujących to samo położenie i orientację. Warto wiedzieć jak unikać problemów z nakładającymi się wierzchołkami!
Polski Kurs Blendera: Tryb Edycji – Remove Doubles
Jak zwykle zapraszam do komentowania i dzielenia się uwagami na temat prezentowanego materiału.

Wasze przemyślenia

Chciałbym się spytać jedną rzecz. Podczas edycji mesha, gdy modyfikujemy go, używając skokowych transformacji, to aby elementy nakładały się idealnie, to prawdą jest, że gdy usuniemy nadmiar nachodzących się wierzchołków poprzez REMOVE DOUBLES, to pozostały jeden wierzchołek stał się częścią wspólną połączonych krawędzi? Używając 3ds maxa, to po takich transformacjach, wierzchołki pochodzące z różnych elementów, pomimo że się idealnie nakładają, to nie zostaną połączone, tylko trzeba wykonać poleceń WELD. Czyli to polecenie REMOVE DOUBLES robi podobnie jak w Maxie opcja WELD, czyli scalanie wierzchołków?

Rewelacja! Szukałem sposobu na połączenie punktów które powstały po zamianie krzywej na mesh, ten filmik uratował zaoszczędził mi masę czasu, planowałem łączyć je na piechotę! Jak to dobrze jest poszukać zanim się człowiek wkopie w jakiś kanał.

Właśnie oglądam i jestem na 4:00 – wyraźnie dźwięk i obraz nie są zsynchronizowane – dźwięk idzie wcześniej niż fizyczne zmiany na ekranie.

Sprawdzę co się dzieje. Ale już widzę, że to jeden w pierwszych tutoriali, gdy nie miałem jeszcze porządnie zrobionego systemu do nagrywania z ekranu, więc taki problem – nie raz – może być w tych starych tutkach. To było prawie rok temu! 🙂

Komentarze dodane w poprzedniej wersji serwisu:
Gosc – 17-01-’12 23:45
Czy tylko ja nie wwidze tego fillmu?
piotao – 18-01-’12 14:40
Tak, nie tylko Ty. Ale już poprawiam, sorry za błąd 🙂

A co Ty o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *