Tryb rzeźbienia (Sculpt Mode) – podstawy

Uwaga!

Zwróć uwagę na datę.

Ten materiał (cokolwiek to jest) został stworzony w czasach gdy nie było Blendera z serii 2.8, i może być PRZESTARZAŁY! Blender rozwija się bardzo szybko.

W Polskim Kursie Blendera zaczynamy nowy temat – rzeźbienie.
Jest to tryb pracy z wieloma wierzchołkami, pozwalający wykonywać na nich złożone operacje, prowadzące do ukształtowania powierzchni. Ze względu na wysoką rozdzielczość oraz bogatą geometrię, efekt jest podobny do pracy z gliną, gipsem lub fakturowym tynkiem.

Wasze przemyślenia

Witam odnośnie maszyn cnc ja robię na maszynie cnc. I generalnie właśnie mam w planie najpierw cos wyrzeźbić a potem to wyfrezować. najpierw rysujesz to w blenderze a potem wrzucasz np na edgecama (program do obróbki). Jak na razie sprawdzałem na zwykłym cubie ale chcę zobaczyć jak to wyjdzie na bardziej skomplikowanej bryle
Pozdrawiam

Czy te rzeźby są tylko wirtualne, czy też można je jakimś szczwanym sposobem materializować frezarką komputerową?
Jeśli to możliwe to przydał by się odcinek pokazujący praktyczne wykorzystanie rzeźbienia.Wykonanie płaskorzeźby w ramie z użyciem szkicu lub zdjęcia,nie koniecznie arcydzieło,byle była pokazana droga od początku do końcowego pliku w rozumianym przez maszyny formacie.(Szkic jest zwykle niezbędny by się człowiek nie pogubił pracując na powiększonych fragmentach).
Możliwość materializacji swoich wypocin bardzo spopularyzuje ten program wśród dłubaczy.

Nie mam doświadczenia w tego typu pracach bo nie dysponuję żadnym dostępem do takiego sprzętu. Maszyny CNC mogłyby sporo zdziałać, a oprócz tego można też drukować w 3d swoje dzieła. Jest to jednak na nasze warunki drogie.

W mojej wersji blendera pomimo, że w trybie edit mode zrobiłem subdivide parę razy na plejnie to w trybie sculpt mode i tak mam tylko możliwość modyfikowania tylko zewnętrznych weirzchołków. Da się to jakoś zmienić?

A co Ty o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *