VSE: Edytor Sekwencji Wideo – wstęp

Uwaga!

Zwróć uwagę na datę.

Ten materiał (cokolwiek to jest) został stworzony w czasach gdy nie było Blendera z serii 2.8, i może być PRZESTARZAŁY! Blender rozwija się bardzo szybko.

Przedstawiam jedno ze standardowych narzędzi Blendera – nieliniowy edytor wideo, w którym możemy montować dłuższe filmy z całkiem niezłą wydajnością.
Daleko mu do Adobe Premiere, ale wystarcza w 80% przypadków, i wolę pracować w VSE bezpośrednio w Blenderze niż korzystać z jakichś programów, które najczęściej nawet nie działają pod Linuxem, tylko pod Windows… co wymaga restartu, a że Windows nie widzi systemów plików jakie mam na dyskach, praca w tym czymś jest dla mnie całkowitą porażką. Tak czy inaczej – oto wstęp do VSE! Warto pamiętać, że podczas renderowania scen z animacją lepiej tworzyć osobne pliki z klatkami obrazu, niż gotowy film. Takie klatki następnie montuje się i przetwarza w VSE, dodając dźwięk, łącząc sekwencje i ujęcia, aż wyjdzie gotowy film, i ten dopiero renderuje się (zwykle bardzo szybko) do gotowego, końcowego formatu wideo. Zapraszam do oglądania.
Polski Kurs Blendera: Edytor Sekwencji Wideo – wstęp
 

Wasze przemyślenia

Panie Piotrze
Czy używając VSE istnieje jakaś różnica między renderowaniem w Blender Internal a Cycles?

To zależy od tego, czy masz Scenę dodaną jako strip do VSE. Jeżeli nie, i jeżeli korzystasz tylko z obrazków, filmów i innych materiałów, które nie wymagają renderowania, to można powiedzieć, że ani blender internal, ani cycles – renderowanie odbywa się za pomocą bibliotek ffmpega lub innych, które wybierzesz.
Dołączenie sceny w postaci paska zmienia sytuację i może wymusić renderowanie w internalu, lub w cycles, zależnie od ustawień danej sceny. W ten sposób możesz renderować korzystając z obu silników na raz! 🙂 VSE jest jakby zarządcą scen, a scen w postaci pasków możesz dodać sobie sporo. Co więcej – w tych osobnych scenach możesz mieć kolejne VSE które zawierają sceny… i tak dalej. Zatem można zrobić bardzo skomplikowane rzeczy z renderowaniem różnych elementów po drodze w różnych silnikach.

Cześć! Mam taki problem otóż w VE gdy dodaję scenę nie wyświetla mi się obraz widoczny na scenie tylko białe tło. Jakieś rady? Będę bardzo wdzięczna.

A co Ty o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *