VSE: Pasek Tekst

Uwaga!

Zwróć uwagę na datę.

Ten materiał (cokolwiek to jest) został stworzony w czasach gdy nie było Blendera z serii 2.8, i może być PRZESTARZAŁY! Blender rozwija się bardzo szybko.

W materiale wideo przedstawiam nowość, jaką jest długo oczekiwany i bardzo potrzebny pasek z możliwością wstawienia tekstu!
Poprzednio trzeba było renderować obiekty w widoku 3d lub wstawiać gotowe, wykonane wcześniej rysunki, teraz ten proces można przeprowadzić wstawiając po prostu odpowiedni pasek i wpisując tekst. Działają polskie znaki również. Nie można jeszcze zmieniać kroju znaków, ale można już eksportować wstawione paski w formacie SRT, czyli popularnym formacie, którego używa się do robienia podpisów do filmów. Jest to bardzo oczekiwany dodatek, KUDOS dla programistów!  
Polski Kurs Blendera: VSE: pasek Text

Wasze przemyślenia

Nie bardzo rozumiem w jakim celu wstawiasz paski ze sceną, które zawierają tekst… przecież pasek Text z efektów ma na celu zastąpić taką potrzebę czymś prostszym. Kluczowanie przezroczystości pasków Text działa bez problemów, i możesz mieć ich kilka nawet jeden na drugim, i włączać sterując przezroczystością inne fragmenty widoczne w danej chwili (posiadające być może nawet własny kolor).
Wstawianie sceny z tekstem to trochę overkill – i może właśnie blokować pewne parametry, chociaż trochę nie kojarzę jak to u Ciebie dokładnie wygląda…

Świetny pasek, ale nieco ubogi w opcje – brak mi np. kursywy do cytatów, albo głosów zza offa. Używam zatem miejscami jeszcze obiekt tekst zamieszczony na scenie i dodanie takiej sceny jako pasek do VSE i tu mam problem. Chciałbym, aby łagodnie się pojawiał (fade). Chciałem to zrobić za pomocą kluczowania nieprzeźroczystości (Opacity) paska ze sceną z tekstem, a tu masz babo placek :). Po zakluczowaniu można dla innych klatek wstawiać klucz na Opacity (w Edit Strip), ale nie można już zakluczyć zmienionej wartości Opacity 🙁 Czy należy gdzieś coś „kliknąć”, aby umożliwić zmianę wartości Opacity. Zauważyłem jednak, że pasek Opacity w Edit Stripe jest lekko przyciemniony. A może inny pomysł na łagodne pojawianie się napisów i obiektów na scenie? Pozdrawiam i dziękuję za PKB

A co Ty o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *