VSE: własne efekty przejścia

Uwaga!

Zwróć uwagę na datę.

Ten materiał (cokolwiek to jest) został stworzony w czasach gdy nie było Blendera z serii 2.8, i może być PRZESTARZAŁY! Blender rozwija się bardzo szybko.

Jeżeli myślisz, że w Edytorze Sekwencji Video jest mało efektów przejścia, to pomyśl jeszcze raz. Gdyby było do wyboru 20 możliwości, mielibyśmy tylko te dwadzieścia możliwości. Mamy znacznie więcej, bo sami możemy zrobić sobie dowolne przejścia. Zapraszam do sprawdzenia, jak!
W materiale wideo przedstawiam sposób na zrobienie własnych efektów przejścia między ujęciami. Mimo tego, że w VSE wygląda na to, że możliwości mamy ograniczone (jest tylko Cross i Wipe na dobrą sprawę), w praktyce zrobienie dobrych przejść to sprawa posiadania odrobiny inwencji i wtedy ograniczenia znikają. Jeżeli chcemy mieć przenikanie zrobione za pomocą szachownicy, trupiej czachy lub śniegowych gwiazdek – wystarczy nawet coś tak prostego jak pojedynczy obrazek, chociaż oczywiście filmy dają większe możliwości. W poradniku znajdziesz sposób jak wykonać praktycznie dowolne przejścia między sekwencjami, używając albo obrazków statycznych (które animujemy), albo krótkich filmów czarno-białych. Zapraszam do oglądania i wyrażenia swoich opinii pod filmem!
Polski Kurs Blendera: VSE: własne efekty przejścia

Wasze przemyślenia

A co z przejściami „3D” (przepraszam jak był ten temat poruszany już w jakimś kursie)?

Co do przejść 3D to można zrobić animację w widoku 3D na osobnej scenie (materiał ustawiamy na „Shadeless”). Potem dodajemy scenę jako pasek. 🙂

A co Ty o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *