VSE

Kurs poziomu 2

W tym Kursie znajdziesz wiedzę na temat podstaw użytkowania Edytora Sekwencji Wideo, który jest mniej znanym elementem Blendera. Dzięki niemu można przygotować materiały filmowe podobnie jak to ma miejsce w montażu za pomocą kombajnów takich jak Adobe Premiere lub Adobe After Effects. Możliwości tego niewielkiego edytorka są mniejsze, ale przy odrobinie sprytu i umiejętności można sobie doskonale poradzić. Co więcej, Blender naprawdę dobrze radzi sobie z wieloma formatami filmowymi, nie wykluczając tych profesjonalnych (obsługuje np. surowe strumienie danych kodowane w DnX lub ProRes z kamer Panasonic lub Black Magick). W Blenderze montowano wszystkie Open Movies, które powstały w Blender Institute. Aby treści w tym Kursie były zrozumiałe, potrzebujesz ukończyć Kurs Podstawowy Poziomu 1. Kurs ten jest także niezbędny do zrozumienia materiałów w kursach na temat Efektów Specjalnych lub Śledzenia ruchu.

Podstawy pracy i działania VSE

 1. Wstęp do pracy w VSE
 2. Główne rodzaje pasków edycyjnych
  1. Opcje
  2. Clip
  3. Image
  4. Mask
  5. Movie
  6. Scene
  7. Sound
Edytor Sekwencji Wideo działa w taki sposób, że pozwala układać film w postaci poziomych pasków, na których potem się pracuje. Przypomina to trochę taśmę filmową, która leży płasko. Można dzięki temu ją ciąć w określonych miejscach, sklejać, przesuwać, itp. Tego typu edycja przypomina stół montażowy i jest dość łatwa do zrozumienia. Podobnie pracuje się z innymi danymi, które można wstawić do edytora – z paskami dźwięków, sceny, masek lub obrazków.

Paski efektów dodatkowych

 1. Efekt Add
 2. Efekt Adjustment
 3. Efekt Alpha Over
 4. Efekt Alpha Under
 5. Efekt Multiply
 6. Efekt Substract
 7. Efekt Transform
 8. Efekt Cross / Gamma Cross
 9. Efekt Glow
 10. Efekt OverDrop
 11. Efekt Wipe
 12. Kontrola prędkości
 13. Własne efekty przejścia
Efekty montażowe i edycyjne są podstawowym atutem VSE. Nie jest ich wiele i daleko niestety do wypasów, jakie oferują inne programy. Mimo to można przy pewnym samozaparciu zdziałać bardzo wiele nawet przy takiej minimalnej liczbie narzędzi. Aby to jednak było możliwe, należy je dobrze poznać.

Zastosowania edytora VSE

 1. Cztery filmy naraz w VSE
 2. Łatwe transformacje warstw (wtyczka)
 3. Podstawy montażu
 4. Synchronizacja dźwięku i obrazu
 5. Konwersja formatów wideo
 6. Przeplot i sposoby radzenia sobie z nim
 7. Wykorzystanie do lipsync
 
Część Kursu poświęcona zastosowaniom opowiada o wszystkim, z czym wiąże się codzienność pracy montażysty. Zetkniemy się tutaj z takimi tematami, jak kodowania filmów z przeplotem, podstawy montażu, zasady pracy podczas synchronizacji, itp. Generalnie, są tutaj zagadnienia w których wykorzystuje się edytor sekwencji wideo, a które nie są już zwykłymi podstawami, tylko szczególnymi przypadkami użycia.
 
ID: 4914